Sprawdzona metoda na najtańsze OC na Dolnym Śląsku - zobacz |
16.08.2023. Radio Elka | ||||||||||||||
Dyżurny reporter: ![]() Czemu twoje OC jest drogie? Zadajesz sobie takie pytanie? Nie jesteś wyjątkiem. Wielu kierowców ma dość zawyżonych składek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
Płacisz więcej niż wynika ze statystyk? Być może pora na zmianę ubezpieczyciela. Pamiętaj, że masz prawo to zrobić i gwarantuje ci to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To znaczy, że jeśli już od lat korzystasz z usług konkretnego towarzystwa, możesz przejść do innego. Bardzo często okazuje się to opłacalnym wyborem. Sprawdź, dlaczego tak jest. Czy warto zmienić ubezpieczyciela? Jeśli przedłużasz polisę OC u tego samego ubezpieczyciela, czyli po upływie 12 miesięcy czekasz, aż ubezpieczenie automatycznie się odnowi, możesz sporo stracić. Firmy ubezpieczeniowe w takich przypadkach często oferują zawyżone stawki. Liczą na to, że klienci nie będą chcieli tracić czasu na poszukiwanie konkurencyjnych ofert. Czasami zdarza się, że kolejna polisa (przedłużona automatycznie) ma nawet wyższą składkę niż poprzednia. Wcale nie wynika to z rosnącej inflacji czy zmian na rynku. Jest to efektem polityki firmy ubezpieczeniowej. Właśnie dlatego w wielu przypadkach zmiana ubezpieczyciela po prostu się opłaca. Możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie! Czy można zmienić ubezpieczyciela w trakcie trwania umowy? Powyżej opisana sytuacja dotyczy polis, które zbliżają się do końca. W takim przypadku nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków, by przejść do innej firmy ubezpieczeniowej. Wystarczy, że podpiszesz nową umowę z inną firmą, a w obecnej wypowiesz umowę, czyli zrezygnujesz z jej przedłużenia na kolejny okres. Możesz to zrobić najpóźniej w przedostatnim dniu umowy, aby nie doszło do automatycznego przedłużenia ochrony ubezpieczeniowej. Nie jest to skomplikowane - zwykle możesz to przeprowadzić za pomocą generatora na stronie ubezpieczyciela lub wysłać wypowiedzenie mailem. Rzadko zdarza się, że trzeba przesyłać takie pismo pocztą. Czy jest możliwe zerwanie umowy w trakcie jej obowiązywania? Masz takie prawo, jednak aby z niego skorzystać, musisz spełnić określone warunki. Wypowiedzenie polisy OC jest możliwe w trzech przypadkach. Auto zostało objęte dwoma polisami Może się okazać, że korzystasz jednocześnie z dwóch ubezpieczeń OC, czyli z dotychczasowego, automatycznie wznowionego i nowego - kupionego u innego ubezpieczyciela. Taka sytuacja może wystąpić, gdy nie wypowiedziałeś poprzedniej umowy i zawarłeś nową online.
Co robić w takiej sytuacji? Wystarczy, że wypowiesz pierwszą z umów w dowolnym momencie. Musisz jednak zapłacić za okres, w którym firma udzielała ci ochrony. Kupiłeś używane auto z polisą OC Każdy kupiony samochód używany powinien być ubezpieczony. Dodatkowo jako nabywca możesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela. Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, bo na przykład obawiasz się niekorzystnej rekalkulacji, możesz wypowiedzieć umowę. Wystarczy, że powiadomisz ubezpieczyciela o nabyciu pojazdu i zawrzesz informację, że nie masz zamiaru korzystać z przejętej polisy. Chcesz wypowiedzieć umowę zawartą na odległość Jeśli kupiłeś OC poza siedzibą ubezpieczyciela lub agenta, czyli na przykład przez Internet lub przez telefon, przysługują ci specjalne przywileje. W takim przypadku mowa o umowie zawartej na odległość. Ustawa o prawach konsumentach dopuszcza jej wypowiedzenie bez podania przyczyny. Ma to na celu ochronę klientów przed konsekwencjami nieprzemyślanych decyzji zakupowych - mogli na przykład zostać nakłonieni do zakupu przez konsultanta telefonicznego. Jeżeli więc kupiłeś OC na odległość (przez telefon czy Internet), to masz prawo do odstąpienia od zawartej umowy. Masz na to 30 dni, licząc od dnia jej zawarcia. Termin uważa się za wiążący, jeżeli złożysz oświadczenie przed upływem tego okresu. Bez względu na to, czy z ochrony korzystałeś tylko przez jeden dzień, czy też kilkanaście, będziesz musiał za ten czas zapłacić. Gdzie kupić najtańsze OC? Wiesz już, jak wypowiedzieć niekorzystną dla ciebie umową OC i zawrzeć nową na lepszych warunkach. Pora więc odpowiedzieć na tytułowe pytanie, czyli gdzie szukać najtańszych polis. Najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów OC. Są to narzędzia, które pozwalają bardzo szybko, łatwo bez wychodzenia z domu znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia. Jak to działa? Porównywarka polis OC będzie wymagała od ciebie podania podstawowych danych (twoich i pojazdu). Następnie algorytm przeszuka dostępne oferty i zaprezentuje ci te najkorzystniejsze pod względem cenowym. To jeszcze nie wszystko, ponieważ od razu możesz zawrzeć umowę ubezpieczeniową przez Internet. Dzięki temu możesz kupić nową polisę bez konieczności odwiedzania agenta. Masz też pewność, że nie przepłacisz.
reklama
|
reklama
reklama
reklama