Konta oszczędnościowe - w jaki sposób ułatwiają gromadzenie kapitału? |
22.01.2024. Radio Elka | ||||||||||||||
Dyżurny reporter: 667 70 70 60 Dlaczego warto mieć konto oszczędnościowe? Wyróżnia się wiele powodów przemawiających za tym, aby dysponować własnym kontem oszczędnościowym. Pierwszy z nich jest oczywisty: to bezpieczna przestrzeń do przechowywania własnych pieniędzy. Rachunki bankowe tego rodzaju charakteryzują się stabilnością kapitału i ograniczonym ryzykiem utraty środków w odróżnieniu m.in. do giełdy. Drugi powód to fakt, że pieniądze na koncie oszczędnościowym są zazwyczaj łatwo dostępne. Pozwala to skorzystać z nich w razie nagłej potrzeby. Należy jednak upewnić się, że wybrany rachunek na pewno daje na to szansę. Takich szczegółów i innych kluczowych informacji można dowiedzieć się pod adresem internetowym www.bankier.pl/smart/konta-oszczednosciowe. Portal SMART Bankier.pl gromadzi przydatne konsumentom dane, które dotyczą popularnych ofert tego typu. Warto wspomnieć również o tym, że korzystanie z konta oszczędnościowego zachęca do regularnego odkładania środków. Systematyczne wpłaty mogą stać się z czasem zdrowym nawykiem, który zaprocentuje w przyszłości. Zgromadzone środki da się użyć bowiem jako wkład własny podczas zaciągania kredytu hipotecznego lub nawet do opłacenia długo oczekiwanego wyjazdu wakacyjnego. Innymi słowy, oszczędności służą do realizacji celów krótko- i długoterminowych. Korzyści płynące z korzystania z konta oszczędnościowego Konta oszczędnościowe zapewniają oprocentowanie. Oznacza to, że osoby użytkujące je mają szansę generować przychód pasywny w postaci odsetek. Trzeba jednak powiedzieć wprost: mowa tutaj o małych sumach, wystarczających zazwyczaj na pokrycie rosnącej inflacji. Mimo tego nadal stanowi to dużą zachętę - zainteresowani nie podejmują niemalże żadnego ryzyka inwestycyjnego, więc każda stopa zwrotu przedstawia się atrakcyjnie. Kolejna korzyść to umożliwienie budowy tzw. finansowej poduszki bezpieczeństwa. Używa się jej do pokrywania nieprzewidzianych wydatków (np. remontu zalanego mieszkania). Osoby ją posiadające są zabezpieczone przed nagłymi trudnościami finansowymi. Za ostatnią większą zaletę można uznać to, że konta oszczędnościowe są idealne do osiągania krótkoterminowych celów finansowych. Pozwalają odkładać małe sumy co miesiąc, ale jednocześnie nie blokują środków np. na rok lub dwa lata - można wypłacić je w dowolnym momencie. Okazuje się to niezwykle przydatne wtedy, gdy zainteresowani dostają niespodziewaną premię lub podwyżkę i mogą pozwolić sobie na dokonanie zakupu wcześniej. Jak konto oszczędnościowe pomaga w budowaniu kapitału? Odpowiedź na to pytanie została już poniekąd udzielona. Konto oszczędnościowe pomaga w budowaniu kapitału poprzez:
Tak zwane oszczędzanie do skarpety stwarza więcej niebezpieczeństw, m.in. w postaci fizycznej kradzieży pieniędzy oraz utraty ich wartości wskutek rosnącej inflacji. Właściciele kont oszczędnościowych nie muszą się zupełnie martwić takimi wyłudzeniami, bo oszuści musieliby zyskać dostęp do ich bankowości elektronicznej, co obecnie graniczy niemalże z niemożliwym. Efektywne strategie oszczędzania przy wykorzystaniu konta oszczędnościowego Na początek zaleca się wytyczenie konkretnego celu oszczędnościowego. Może to być m.in.:
Każdy realny powód zachęca do faktycznego gromadzenia kapitału. Tworzy to dodatkową motywację i sprawia, że czyniony progres staje się wymierny. Zainteresowani będą wtedy widzieć, że do zakupu konsoli do gier muszą poczekać jedynie następne 3 miesiące. Eksperci finansowi zalecają ustawienie automatycznych i stałych przelewów z konta bieżącego na oszczędnościowe. Automatyzacja procesu sprawia, że niektórzy konsumenci mogą zapomnieć o tym, że w ogóle oszczędzają. Wszystko będzie odbywać się bez ich ingerencji - pozostanie im jedynie spożytkowanie zgromadzonych pieniędzy po upływie określonego przez nich czasu. Pomocne okaże się ponadto przelewanie wszystkich tzw. ponadprogramowych środków pieniężnych. Mowa o podwyżkach, premiach i zwrotach podatku. Jeżeli niemożliwe będzie przeznaczenie ich na ten cel w całości, to warto zrobić to przynajmniej w części (nawet małej). Inne metody skutecznego oszczędzania Da się skutecznie oszczędzać na wiele różnych sposobów. Nie wszystkie z nich wymagają użycia specjalnego konta bankowego. W życiu codziennym należy kierować się np. zasadą 50/30/20, o ile to możliwe. Oznacza to, że wszystkie wydatki miesięczne powinny prezentować się następująco:
Dobrym sposobem okazuje się ponadto ograniczenie ilości miesięcznych abonamentów (m.in. telewizja kablowa, platformy streamingowe i inne subskrypcje). Wystarczy zostawić jeden ulubiony, a następne wykupować w razie pojawienia się nagłej potrzeby. Czy konta oszczędnościowe są bezpieczne? W Polsce obowiązuje system ubezpieczenia depozytów do określonej kwoty (równowartość 100.000 euro w różnych walutach). Jeżeli wystąpią jakiekolwiek problemy, to klient nie zostanie z niczym - zwykle BFG zwraca mu całość inwestycji. Warto pamiętać również o tym, że Polska zalicza się do członków Unii Europejskiej. Dzięki temu korzysta z wysokich standardów regulacyjnych i bezpieczeństwa finansowego obowiązujących w UE. Na sam koniec należy zwrócić uwagę, że dobrą praktykę stanowi dostosowywanie wybranych metod oszczędzania nie tylko do swoich celów, ale i własnej sytuacji finansowej. Kombinacja kilku różnych strategii (w tym użycia m.in. konta oszczędnościowego) przynosi zawsze największe korzyści.
reklama
|
reklama
reklama
reklama