Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
13
Czerwca 2026
Sobota
Imieniny obchodzą:
Antoni, Lucjan,
Maria Magdalena,
Tobiasz
Do końca roku 201 dni.
gmina-polkowice.gif
Start arrow Polkowice arrow Inspirują, pomagają, działają na rzecz innych

Rusza plebiscyt Polkowiczanka Roku 2026

Inspirują, pomagają, działają na rzecz innych

15.05.2026. Radio Elka, Iwona Mierzwiak


(Fot. Gmina Polkowice )
Już wkrótce Polkowice wybiorą kobietę, która swoim zaangażowaniem, społeczną energią i codzienną pracą najbardziej inspiruje lokalną społeczność. Przed nami kolejna odsłona plebiscytu Polkowiczanka Roku 2026. Tegoroczna edycja zapowiada się wyjątkowo emocjonująco, bo o głosy mieszkańców powalczy sześć niezwykłych kobiet, które od lat zmieniają swoje miasto, każda na swój sposób, w różnych środowiskach i obszarach działalności.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
O tytuł Polkowiczanki Roku 2026 ubiegać się będą w kolejności alfabetycznej: Małgorzata Dziedzic, Jowita Greń-Janas, Wiesława Pomian, Agnieszka Swereda, Dorota Szubała oraz Katarzyna Wojcińska. Łączy je jedno - pasja, wrażliwość społeczna i realny wpływ na życie mieszkańców.

- Jestem polkowiczanką, jestem mamą, jestem komendantką szczepu, drużynową, a przede wszystkim wychowawcą dzieci naszych polkowickich zuchów i harcerzy, z którymi działam
od ponad czterech lat staramy się odbudować harcerstwo w Polkowicach. Poprzez własno-osobisty przykład pokazuję im, że małe kroki, służba drugiemu, pomoc drugiemu, a także wartości, które prawo harcerskie pokazuje, zbliżają nas do tego, żeby każdego dnia zmieniać ten świat na trochę lepszy -
mówiła Agnieszka Swereda.

- Nazywam się Małgorzata Dziedzic, mieszkam od 25 lat w Polkowicach. Jestem mamą dwójki fantastycznych chłopców, a także lekarzem stomatologiem pracującym tutaj, u nas, w naszym mieście. Bardzo się cieszę, że jestem w gronie tak fantastycznych kobiet, które wydaje się, że są zwyczajne, a jednak niekoniecznie. Znajdujemy czas również na to, żeby to miasto stało się dodatkowo atrakcyjne. Jesteśmy tam, gdzie czasami ktoś nas potrzebuje - podkreślała kandydatka.

- Najwięcej satysfakcji czerpię z działalności wolontariackiej oraz niesienia pomocy osobom w potrzebie i zwierzętom - mówiła Dorota Szubała, mieszkanka gminy Polkowice od ponad 30 lat, pełniąca funkcję sołtyski Moskorzyna.

- Od ponad 25 lat jestem polkowiczanką. Aktywnie od 2019 roku działam w zarządzie stowarzyszenia Polkowickie Dzieci Specjalnej Troski Radosne Serca. Wspieram poprzez działania dzieci z niepełnosprawnościami, dając świadectwo, że są wrażliwi, dobrzy ludzie, którzy po prostu dostrzegają ich wyjątkowość - mówiła Katarzyna Wojcińska.

Słów uznania nie krył również burmistrz Polkowic.
- Ja już dzisiaj gratuluję paniom, które wystartują w plebiscycie. Uważam, że wszystkie kandydatki, biorąc pod uwagę walory Polkowiczanki, już dziś są wygranymi - powiedział Wiesław Wabik.

Szczegółowe sylwetki kandydatek, ich zdjęcia oraz numery do głosowania SMS zostaną opublikowane 28 maja w Gazecie Polkowickiej oraz w mediach społecznościowych. Głosowanie potrwa od 28 maja do 4 czerwca. Laureatkę plebiscytu mieszkańcy poznają 13 czerwca podczas Dni Polkowic. Oficjalne ogłoszenie zwyciężczyni zaplanowano na godzinę 20.00, ze sceny głównej święta miasta.
 
Komentarze (21)
1. Dodane przez ZG, w dniu - 15-05-2026 12:19 7 2
Powinien być plebiscyt na"Nieroba Roku"
2. Dodane przez woj, w dniu - 15-05-2026 12:56 14 4
- działalność harcerska Agnieszki Sweredy została opisana głównie poprzez wartości wychowawcze, bez wskazania konkretnych osiągnięć organizacyjnych czy społecznych, 
- Małgorzata Dziedzic podkreśla swoją pracę zawodową i obecność tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy, ale bez przykładów działań wykraczających poza codzienną pracę lekarza, 
- Katarzyna Wojcińska mówi o wsparciu dzieci z niepełnosprawnościami, jednak artykuł nie przedstawia konkretnych efektów działalności stowarzyszenia ani projektów poprawiających sytuację rodzin w Polkowicach
3. Dodane przez Miś, w dniu - 15-05-2026 13:06 4 2
Ta w środku najlepiej wygląda. A na pewno najwięcej ćwiczyła przed lustrem pozę do zdjęcia.
4. Dodane przez do3, w dniu - 15-05-2026 14:58 4 0
Łukaszu przestań
5. Dodane przez G, w dniu - 15-05-2026 20:41 1 1
Przykro się czyta takie komentarze, jakie trzeba mieć smutne życie żeby z nudów obrażać innych i umniejszać ich wartości żeby podbudować własne ego.
6. Dodane przez G, w dniu - 15-05-2026 20:50 1 2
Do kom 1. Nie mierz wszystkich swoją miarą. 
Do kom. 2 Wydaje mi się, że każda z tych Pań prowadzi media spolecznosciowe gdzie można odnaleźć wiele przykładów konkretnych działań i osiągnięć dzięki którym zasłużyły na nominacje. Oczywistym jest, że w krótkim artykule nie da się zawrzeć wszystkich informacji. Jestem pewna , że 28 maja uda Ci się uzyskać ingormacje których oczekujesz ponieważ w Gazecie Polkowickiej oraz w mediach społecznościowych zostaną opublikowane bardziej szczegółowe sylwetki każdej z kandydatek(kłania się czytanie ze zrozumieniem.powyzszego artykułu) . Życzę mniej jadu, a więcej wiary w ludzkie dobro i ich chęć sluzby oraz pomocy innym.
7. Dodane przez świadomy mieszkaniec, w dniu - 15-05-2026 20:50 7 3
Czytam i mam wrażenie, że ktoś tutaj kompletnie nie zdaje sobie sprawy, ile realnej pracy wykonuje p. Agnieszka dla dzieci, młodzieży i całej lokalnej społeczności. To nie są same wartości wychowawcze. Od lat prowadzi gromadę i działa jako komendantka szczepu, organizując zbiórki, biwaki, rajdy, wydarzenia patriotyczne, akcje charytatywne i inicjatywy integrujące mieszkańców. To setki godzin społecznej pracy poświęcanej dzieciom i młodzieży, często kosztem własnego czasu prywatnego. 
Jej działalność ma bardzo duży wpływ na gminę Polkowice. Dzięki takim osobom młodzi ludzie uczą się odpowiedzialności, współpracy, zaangażowania społecznego i pomagania innym. Zamiast bierności czy siedzenia wyłącznie przed telefonem mają możliwość rozwoju, działania i budowania relacji. To właśnie w takich środowiskach wychowują się przyszli aktywni mieszkańcy naszej gminy. Pani Agnieszka tworzy przestrzeń, która daje dzieciom poczucie wspólnoty, uczy samodzielności i buduje postawy społeczne. Korzystają na tym nie tylko uczestnicy zbiórek, ale całe Polkowice, bo silna społeczność zaczyna się od wychowania młodego pokolenia. Takiej pracy często nie widać w statystykach czy krótkim artykule, ale jej efekty są bardzo konkretne: dzieci mają bezpieczne miejsce rozwoju, rodzice wsparcie wychowawcze, a lokalna społeczność ludzi, którzy potrafią działać razem i pomagać sobie nawzajem. Właśnie dlatego Pani Agnieszka znalazła się wśród nominowanych. Nie za reklamę ani puste hasła, tylko za wieloletnią, systematyczną pracę społeczną, która realnie wzmacnia lokalną wspólnotę i wnosi ogromną wartość dla gminy Polkowice. I właśnie dlatego warto oddać na nią głos.
8. Dodane przez Do kom 2, w dniu - 15-05-2026 20:54 4 3
Pani Agnieszka organizowała lokalne wydarzenia harcerskie, m.in. obchody Dnia Myśli Braterskiej oraz Braterski Krąg na rynku miejskim; 
współtworzyła działania integrujące mieszkańców Polkowic wokół idei harcerskich i wspólnotowych; wydarzenia były otwarte nie tylko dla harcerzy, ale także dla mieszkańców miasta; 
prowadziła akcje patriotyczne i obywatelskie, m.in. udział harcerzy w obchodach Dnia Flagi oraz przekazywaniu Betlejemskiego Światełka Pokoju w polkowickim ratuszu; 
angażowała młodzież w działania ekologiczne i wolontariackie, np. sprzątanie polkowickiej Ścieżki Zdrowia; czy sprzątanie grobów na wszystkich świętych. Oprócz tego na nowo tworzy zhp w Polkowicach, w końcu będziemy mieć swoje miejsce w Polkowicach. A nie tułać się albo po skarbu, albo w KS górnik.
9. Dodane przez G, w dniu - 15-05-2026 21:06 4 4
Myslę, ze wielkim.osiagnieciem Druchny Agnieszki Sweredy jest "odkurzenie" i rozwiniecie na nowo harcerstwa w Polkowicach. Działalność druchny to nie tylko organizacja zbiórek, ale tworzenie magicznego świata, w którym zuchy wcielają się w różne postacie (np. piratów, odkrywców, tropicieli)zdobywając w ten sposób nowe umiejętności. Buduje samodzielność i zaradność, poprzez zdobywanie sprawności ,druhna motywuje dzieci do podejmowania prostych zadań, dbania o porządek i radzenia sobie w nowych sytuacjach. Uczy współpracy i funkcjonowania w grupie, uczy dzieci współdziałania, szacunku dla pomysłów innych, zgody i szukania rozwiązań. Wpaja wartości i kształtuje charakter: Druhna wykorzystuje gawędy, obrzędy (jak krąg przyjaźni i iskierka) oraz Prawo Zucha, aby uczyć dzieci uczciwości, przyjaźni, odpowiedzialności oraz pomagania innym. Rozwija kreatywność i sprawność fizyczną: Zbiórki, gry, pląsy, majsterka (tworzenie prac ręcznych) oraz wycieczki sprawiają, że dzieci uczą się przez działanie, rozwijając wyobraźnię i sprawność fizyczną. Wspiera indywidualny rozwój: Druhna, znając każde dziecko, pomaga przełamywać nieśmiałość i wydobywa indywidualne talenty, dbając o wszechstronny rozwój intelektualny, społeczny i duchowy. Dzięki działalności druhny, dziecko nie tylko doskonale się bawi, ale zyskuje poczucie przynależności, pewność siebie oraz uczy się pożytecznych umiejętności, które zaprocentują w przyszłości. Druchna Agnieszka Swereda ma ogromny wklad w kształtowanie młodych umysłów, które są nasza przyszłością. Jeżeli to wszystko nie jest konkretnym osobistym i spolecznym osiągnięciem to co nim jest według ciebie kom2.?
10. Dodane przez Katarzyna, w dniu - 15-05-2026 21:39 5 4
Uważam, że nominacja Agnieszki Sweredy do tytułu Polkowiczanki Roku jest w pełni zasłużona. To osoba, która od lat z ogromnym zaangażowaniem prowadzi harcerstwo w Polkowicach, poświęcając swój czas i energię dzieciom oraz młodzieży. Dzięki niej młodzi ludzie uczą się wartości takich jak patriotyzm, odpowiedzialność, pomoc innym i szacunek do drugiego człowieka. 
W dzisiejszych czasach potrzeba właśnie takich osób które nie tylko mówią o wartościach, ale przede wszystkim pokazują je swoim działaniem. Organizowanie dzieciom wartościowego czasu, budowanie wspólnoty i wychowywanie młodego pokolenia to ogromna i bardzo ważna praca społeczna. Takie osoby zdecydowanie zasługują na docenienie i miejsce wśród nominowanych.
reklama
11. Dodane przez Basia, w dniu - 15-05-2026 22:01 4 4
Myślę, że Polkowiczanką roku powinna zostać na pewno osoba, która coś w tym mieście dobrego zrobiła. Dla mnie taką osobą jest bez konkurencyjnie Pani Agnieszka Swereda. Wychowanie młodych ludzi na pełnych empatii, szacunku do innych ludzi i przede wszystkim nauka czym jest patriotyzm, honor - to w tych trudnych czasach największy skarb. Pani Agnieszka jest osobą oddaną temu co robi i widać, że jest to jej wielka pasja. Jest to kobieta pełna energii, świetnych pomysłów i właśnie taka osoba powinna otrzymać to zaszczytne wyróżnienie.
12. Dodane przez Kala, w dniu - 16-05-2026 08:46 7 2
KOLEJNE NIC NIE ZNACZĄCE PLEBISCYTY Z WYDAWANIEM KASY NA DOWARTOŚCIOWANIE EGO KILKU OSÓB. 
 
CZY OD TEGO MIESZKAŃCOM POLKOWIC ŻYJE SIĘ LEPIEJ ??
13. Dodane przez Lewica Razem, w dniu - 16-05-2026 08:59 4 2
Wiesław Wabik, wracając na fotel burmistrza Polkowic w 2024 roku po przerwie, przedstawił mieszkańcom ambitną Deklarację Działań pod hasłem Gmina Polkowice Liderem Zagłębia Miedziowego. Punkt po punkcie obiecywał rewolucję: od uzdrowienia finansów, przez szpital z przychodnią, kolej aglomeracyjną, nowe połączenia autobusowe, mieszkania, oszczędność energii, po aktywne rady osiedlowe i sołeckie, wsparcie rodzin, młodzieży, seniorów, kulturę i realną władzę mieszkańców. 
Niestety, po ponad dwóch latach kadencji większość z tych punktów nawet nie została rozpoczęta w realny, mierzalny sposób. Zamiast tego jego rządy to przede wszystkim nieustanny festiwal medialnych inicjatyw: konwenty, plebiscyty, otwarte spotkania, grupy robocze i nowe jakości współpracy. Pod ich przykrywką toczy się zupełnie inna gra obsadzanie stanowisk w spółkach gminnych i radach nadzorczych ludźmi z partyjnego zaplecza, byłymi politykami, kolegami z zewnątrz i radnymi lojalnymi wobec burmistrza w głosowaniach na Sesjach Rady Miasta. Cdn . . .
14. Dodane przez ., w dniu - 16-05-2026 10:25 3 3
Tak,myślę, że zyje się lepiej w mieście gdzie mieszka tyle wspaniałych godnych podziwu osób. Możemy brac z nich przykład.
15. Dodane przez Mieszkanka, w dniu - 16-05-2026 12:14 3 2
Ja uważam, że w naszym mieście żyje się dość dobrze, rozejrzyjcie się wokół, jeżeli jest coś do zrobienia zacznij działać, możesz być w radzie osiedla i zrobić coś dla społeczności lub wesprzeć jakąś inicjatywę. Ludzie doceńcie coś, bądźcie pozytywni, mieszkam w bloku, i mam wiele braków, ale nie narzekam, bo po co sobie i innym zatruwać życie.
16. Dodane przez Edek, w dniu - 17-05-2026 13:05 0 0
No i co w związku z tym? Trzeba zaraz pchać się na afisz?
17. Dodane przez Tadaaam, w dniu - 18-05-2026 07:39 1 0
Widać, że ktoś zatrudnił AI do nachalnej promocji pani Agnieszki. xD
18. Dodane przez UmiemRozpoznaćAI, w dniu - 18-05-2026 09:09 0 0
Do 17: to nie AI, tylko rodzice zuchów, sami z siebie.
19. Dodane przez iga, w dniu - 18-05-2026 09:39 1 0
do 17 Dokładnie......znam długą stronę medalu
20. Dodane przez Halo, w dniu - 18-05-2026 14:54 1 0
Od razu widać,że jedna i ta sama osoba pisze o Pani Swereda skoro zaczyna swoje wpisy od ,,myslę ze uważam ,że . Kto zna ten wie. Jeat u nas wielu którzy działaja od lat ale wsparcia im brak.
reklama
21. Dodane przez Kazik, w dniu - 19-05-2026 00:33 3 0
Nie kumam. W tytule ,,Plebiscyt na Polkowiczanke roku,, a tu sołtyska z Moskorzyna?! 
Zabrakło Polkowiczanek czy co? To z innych wiosek też można być Polkowiczanką? Pomijam już że to co ta pani robi to praca każdego sołtysa. Żadne specjalne osiągnięcie i chyba nie za darmo? Jakoś trudno mi uwierzyć że inni sołtysi nie angażują się w pomaganie jeśli jest taka potrzeba. A tu jakieś osiągnięcie na miare nominacji?  
Sam pomysł też głupi, bo nie ma tu nikogo kto by Polkowicach czymś się wyróżniał a widzę w większości kandydatki znane z tego że są znane bo ciągle na łamach prasy czy mediach społecznościowych koło burmistrza pozują tylko dlatego że są w jakiś radach itp. 
Zwykła kobieta nigdy się tam nie znajdzie bo nikomu nie znana a pewnie zawstydziłaby nie jedną kandydatkę. U nas medialność jest miarą sukcesu.
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama
reklama
reklama
robust