Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
10
Czerwca 2026
Środa
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Małgorzata,
Nikita
Do końca roku 204 dni.
Start arrow Głogów arrow Rewitalizacja Ostrowa Tumskiego

Nowoczesność w poszanowaniu historii

Rewitalizacja Ostrowa Tumskiego

26.05.2026. Radio Elka, Leszek Wspaniały

(fot. Leszek Wspaniały )
Głogów szykuje się do jednej z największych inwestycji urbanistycznych od czasu odbudowy Starego Miasta. Prezydent Rafael Rokaszewicz zaprezentował szczegóły rewitalizacji Ostrowa Tumskiego – historycznej części miasta, nazywanej kolebką Głogowa. Projekt obejmuje ogromny teren położony na wschód od ulicy Kamienna Droga i zakłada stworzenie nowoczesnej, ekologicznej dzielnicy mieszkaniowo-usługowej z rozbudowaną częścią rekreacyjną nad Odrą.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60

- Po rewitalizacji i odbudowie Starego Miasta Ostrów Tumski będzie drugim największym takim przedsięwzięciem w Głogowie - podkreślał prezydent miasta. Podstawą realizacji inwestycji jest uchwalony podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla Ostrowa Tumskiego. - Teren podzielono na trzy główne strefy: usługowo-mieszkalną wzdłuż ulicy Kamienna Droga, mieszkaniową oraz sportowo-rekreacyjną obejmującą nabrzeża i okolice zatoki odrzańskiej. Planujemy budowę szerokich ulic z dużą ilością zieleni. W większości pojawi się zabudowa cztero- i pięciokondygnacyjna. Budynki mają osiągać maksymalnie 18 metrów wysokości
-
powiedział R. Rokaszewicz.

Prezydent zaznaczył, że prezentowane wizualizacje mają charakter poglądowy i pokazują przede wszystkim układ ulic, kwartałów zabudowy oraz skalę inwestycji. Jednym z najważniejszych elementów projektu będzie rozwój terenów rekreacyjnych nad Odrą. Miasto planuje zagospodarowanie zatoki w formie spacerowo-sportowej, rozbudowę istniejącej mariny oraz stworzenie nowych pomostów i przystani.

W planach znajduje się również budowa kładki pieszo-rowerowej łączącej Stare Miasto z Ostrowem Tumskim. - Linia odrzańska zostanie wydłużona o nowe tereny rekreacyjne. Chcemy wykorzystać potencjał zatoki i ogromnych terenów zielonych, które już dziś są chętnie odwiedzane przez mieszkańców - mówił Rafael Rokaszewicz.

Miasto chce stopniowo przygotowywać teren pod inwestycje. W pierwszej kolejności przeprowadzony zostanie podział gruntów na działki i kwartały, a następnie projektowanie nowych ulic oraz infrastruktury technicznej. Jak podkreślał prezydent, Głogów intensywnie rozwija budownictwo mieszkaniowe, a miejskie tereny pod nowe inwestycje zaczynają się wyczerpywać.

Według wstępnych szacunków na nowym osiedlu może powstać około tysiąca mieszkań. Co ważne, miasto nie zamierza ograniczać się wyłącznie do sprzedaży działek deweloperom. - Będziemy chcieli budować tutaj nasze budynki TBS i mieszkania czynszowe. Część działek trafi także do sprzedaży, aby pozyskać środki na uzbrojenie terenów - wyjaśnił prezydent.

Jednym z kluczowych tematów była kwestia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Miasto przekonuje, że odpowiednie podniesienie rzędnych terenu oraz budowa nowych nabrzeży skutecznie zabezpieczą przyszłe osiedle. Jak przypomniał Rafael Rokaszewicz, podczas ostatniej powodzi teren Ostrowa Tumskiego był dokładnie monitorowany. - To był obszar kontrolowany. Po odpowiednim podniesieniu dróg i wykonaniu zabezpieczeń będzie to bezpieczne miejsce do zamieszkania - zapewniał.

Gmina zabezpieczyła już środki na realizację inwestycji. Do 2030 roku na rewitalizację Ostrowa Tumskiego zapisano w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej 25 mln zł. - Nie mówimy o abstrakcyjnych planach. To są działania przemyślane, zaplanowane finansowo i przygotowywane do systematycznej realizacji - podkreślał prezydent Głogowa.

Pierwsze działania mają ruszyć jeszcze w tym roku. Miasto chce rozpocząć podział działek oraz przygotowania do przetargów na projektowanie ulic i infrastruktury. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, za około dwa lata gotowe będą pierwsze projekty umożliwiające rozpoczęcie budowy głównych osi komunikacyjnych.

Ważnym elementem rewitalizacji będzie także odnowienie dawnych koszar, w których ma powstać Muzeum Obrony Głogowa z 1109 roku.
 
Komentarze (40)
1. Dodane przez Adam, w dniu - 26-05-2026 10:54 7 5
Pierw rozminujcie ten teren bo żelaztwa z drugiej wojny tam nie brakuje
2. Dodane przez John, w dniu - 26-05-2026 11:27 22 8
Plany ambitne. Ale jak to w Głogowie, na planach się kończy.
3. Dodane przez głos sprzeciwu, w dniu - 26-05-2026 11:47 16 8
Sprzeciw odnośnie Pato-Deweloperki i Praniu Pieniędzy Podatników. No Ludzie, czy wy nie widzicie co On ze swoimi wspólnikami robi ? Co rusz wydają Miliony i jakoś nic nie widać. Gdzie te pieniądze ? Gdzie Efekty ? Tylko nam ciągle podatki i opłaty za wszystko podnoszą.
4. Dodane przez Krech.owiec, w dniu - 26-05-2026 12:15 6 5
smutne, plany i nic
5. Dodane przez Ja, w dniu - 26-05-2026 13:13 6 0
do kom. pierwszego - co znaczy "pierw"?
6. Dodane przez Zet, w dniu - 26-05-2026 13:36 19 8
Pewnie, sprowadźcie na zalewowy teren tysiące mieszkańców, później płacz bo zalało i państwo musi pomagać. Po drugie tam jest tylko jedna droga, aktualnie DK12, jak ci ludzie się wydostaną rano do pracy, niech na moście będzie tylko stłuczka. Czy ktoś tu jest na pasku deweloperów?
7. Dodane przez Mario, w dniu - 26-05-2026 13:39 9 4
Super! Trzymam kciuki, żeby się powiodło B
8. Dodane przez Głos, w dniu - 26-05-2026 13:46 12 8
Zajmij się lepiej przejściem koło Muzeum i obwodnica umiesz coś dopilnować to dopilnuj a nie zajmujesz się wszystkim i nic nie zrobione a kasy nie ma rozdana wśród firm zaprzyjaźnionych
9. Dodane przez Jan, w dniu - 26-05-2026 14:16 21 4
Czy nie śmierdzi to na kilometr układem z deweloperami?
10. Dodane przez euro, w dniu - 26-05-2026 14:31 13 2
Co wy tam palicie w białym pałacu ???
11. Dodane przez WS, w dniu - 26-05-2026 15:32 19 5
Fajnie będziemy mieli własny Kozanów. 
Jak coś tam wybudujecie to zacznijcie od razu zbiórkę dla powodzian.
12. Dodane przez lupin, w dniu - 26-05-2026 15:34 7 2
Do 8 całkowita racja , do pomocy w sprzątaniu po tzw przejściu podziemnym przy zamku na pewno pomoże S.M on tak bardzo zabiegał o to przejście .WSTYD - włodarze miasta !!!!!!!!
13. Dodane przez andrzej, w dniu - 26-05-2026 15:44 19 4
nie potrafi od paru lat zwyklej drogi dla rowerow zrobic w kierunku sławy a sie za takie tematy bierze . smiechu warte
reklama
14. Dodane przez ASA, w dniu - 26-05-2026 15:48 15 4
Biznes, biznes i jeszcze raz biznes! Działki tanie, bo teren zalewowy, wiadomo-ktoś??? zarobi fortunę..., a w razie tragedii znowu Państwo czyli my za to zapłacimy! Takie plany nie powinny mieć miejsca! To Teren zalewowy, nie mówiąc o przejeździe naszym cudowym mostem. 
Powinna być odpowiedzialność karna za tak nieodpowidzialne decyzje!
15. Dodane przez Mieszkaniec, w dniu - 26-05-2026 16:23 23 3
I już wiadomo dlaczego PBD wykupiło dawny LOK :) WIZJONERZY i WRÓŻBICI czy 3 lata temu już wiedzieli o planach? Hmmm
16. Dodane przez mieszkanka, w dniu - 26-05-2026 16:56 6 1
Patrząc na wizualizację ma się wrażenie, iż założeniem tego projektu jest to, iż przyszli mieszkańcy będą poruszali się pieszo, rowerem lub za pomocą komunikacji publicznej. Dalsze podróże również będą odbywać komunikacją publiczną albo ewentualnie samochody będą pozostawiać po pod drugiej stronie Odry.
17. Dodane przez lala, w dniu - 26-05-2026 17:17 13 1
Do 4,pamiętasz "smutne plany" .W Głogowie były tylko ruiny i tylko one...Głogów jest bardzo ładnym miastem!!!
18. Dodane przez ydy, w dniu - 26-05-2026 17:57 6 6
Brawo!, nie ma to jak budować domy mieszkalne na osiedlu zalewowym.
19. Dodane przez do 4, w dniu - 26-05-2026 18:01 6 1
Smutne dla smutasów . Dla normalnych plany które z końcem roku zaczną być realizowane .Plany na które długo czekałem , aż w końcu jest szansa na ich realizację .
20. Dodane przez Alex, w dniu - 26-05-2026 18:15 3 1
Do 11 
Mądry uczy się na błędach innych, głupi nie nauczy się na swoich.
21. Dodane przez Ja, w dniu - 26-05-2026 20:22 1 2
Betonoza!
22. Dodane przez Nks, w dniu - 26-05-2026 20:48 3 2
A z boku niech każdy ma łódź ewakuacyjną, nikt nie myśli że pieniądze pójdą na marne jak zacznie się powódź
23. Dodane przez Dan, w dniu - 26-05-2026 22:20 6 1
Jeszcze mostu i obwodnicy nie ogarnęli a już następne plany:)
24. Dodane przez zzz, w dniu - 26-05-2026 22:46 6 0
we Wrocławiu pełno takich osiedli pobudowali nad Odrą, w sumie ludzie wychodzą z bloku, mają pomost swoje łodzie... Kto co woli, jeśli ktoś akceptuje i kupuje mieszkanie na terenie zalewowym, nie mam nic do tego. Może po prostu ktoś chce wyłożyć kasę, żeby mieć obok przystań z łodzią i chce sobie popływać i wrócić do mieszkania... tak przynajmniej wygląda to we Wrocławiu.
25. Dodane przez tokmek, w dniu - 27-05-2026 00:35 1 0
do Dan 
A co miasto ma do mostu i obwodnicy?
26. Dodane przez gornik, w dniu - 27-05-2026 05:45 3 0
Handel działkami?
27. Dodane przez Gogo, w dniu - 27-05-2026 06:08 2 0
Bajanie tak zwane bajki z mchu i paproci. Brakuje tylko takiego starego dziadka z długą brodą.
28. Dodane przez nono, w dniu - 27-05-2026 07:39 6 0
Ja znam już wykonawców
29. Dodane przez mirek, w dniu - 27-05-2026 07:44 8 0
A dziura przed ratuszem dalej 20 lat straszy
30. Dodane przez Kto, w dniu - 27-05-2026 07:45 8 0
Kro sprzedał LOK, komu i za ile?
31. Dodane przez Do 30, w dniu - 27-05-2026 11:45 1 1
Działkę LOK sprzedało Stowarzyszenie Ligi Obrony Kraju. Najpierw POCZYTAJCIE, później oceniajcie - to samo z mostem, obwodnicą, remontem mostu, co należy do Powiatu, Województwa, itp. 
Wątpię, żeby ten teren był zalewowy bo jest posadowiony wyżej i jak mieszkam 40 lat w DGL to tam wody nie było, owszem w najniższym punkcie drogi na OT były zalane ale nie budynek LOK-u. Pomysł niezły, Wrocław ma takich osiedli przy Odrze dziesiątki wybudowanych. Teren nie jest wykorzystany a buduje się już chyba z 40 Piastów całe kilometry od centrum. Jak powstanie obwodnica z drugim mostem to może być pomysł trafiony. Trzymam kciuki
32. Dodane przez Głogowianin, w dniu - 27-05-2026 12:24 2 0
Czy taka inwestycja nie jest trochę na wyrost dla naszego miasta ? Miasto się wyludnia, dzieci rodzi się coraz mniej, więc i po co taka ogromna inwestycja ? Może warto zainwestować w unowocześnienie i remont istniejących nieruchomości należących do miasta zamiast pchać kasę w teren zalewowy ? Wizja może i niezła i nowoczesna, ale niestety nie dla naszego miasta. Spójrzmy realnie na to wszystko. Sama przeprawa przez most to niezłe wyzwanie dla mieszkańców. Zresztą łopata miała być wbita w czerwcu, a już jest opóźnienie. Oby nie okazało się, że w ogóle nie będzie drugiej przeprawy.
33. Dodane przez John, w dniu - 27-05-2026 13:50 3 2
Ad 32 - To, że nie będzie drugiej przeprawy mostowej i obwodnicy, okazało się już dawno. Teraz tylko przeciągają temat budowy do wyborów. Jest koniec maja, a oni dopiero (prawdopodobnie) robią pomiary i badania, czy w ogóle teren nadaje się pod budowę takiej trasy. Nie ma żadnych konkretów, pola zasiane, a korki w mieście jak były, tak są i będą. Kto wierzy w obwodnicę Głogowa, jest naiwny.
34. Dodane przez do 18, w dniu - 27-05-2026 14:08 2 1
Ten teren nigdy nie był zalany a w czasie zabudowy będą dodatkowe zabezpieczenia
35. Dodane przez do 32, w dniu - 27-05-2026 14:15 3 0
W Głogowie jest popyt na mieszkania , do stanu minusowego jest bardzo daleko a więc trzeba zaspokoić mieszkańców .Trzeba budować a nie czekać aż Ciebie najdzie chuć . .Ten teren nigdy nie był zalany a będą dodatkowe zabezpieczenia podczas zabudowy . Już nie mogę się doczekać
36. Dodane przez Zet, w dniu - 27-05-2026 14:28 1 0
@32 i dlaczego kłamiesz: Przetarg na projekt i budowę obwodnicy Głogowa (w ciągu drogi krajowej nr 12) wygrała firma STRABAG. Skoro przetarg jest wygrany i umowa podpisana to firma przystępuje do projektowania. Jak myślisz ile taka drogę się projektuje?
reklama
37. Dodane przez Maciek, w dniu - 27-05-2026 15:32 2 2
Rewitalizacja rewitalizacją, ale przypominam, że te tereny bywają zalewane podczas powodzi np 1997 i parę lat temu w trochę mniejszym stopniu.
38. Dodane przez Zenek, w dniu - 27-05-2026 20:33 1 1
Rewelacja. Oby się udało.
reklama
39. Dodane przez ja, w dniu - 30-05-2026 23:29 0 0
Budrem już zaciera rączki
40. Dodane przez Mama, w dniu - 04-06-2026 20:13 0 0
czy wewnątrz tych zielonych "placów" otoczonych budynkami są przewidziane miejsca postojowe? Czy są przewidziane miejsca zabaw dla dzieci? Miejsce do gry w piłkę? Miejsca odpoczynku dla starszych ? Podstawowe pytanie - jaka grupa docelowa oczekiwana jest w tych mieszkaniach? od tego zależy całe otoczenie. Wracając do miejsc postojowych - Pan Prezydent chyba nie liczy, że mieszkańcy tych kompleksów nie będą posiadaczami aut osobowych ? Komunikacja publiczna nie rozwiąże problemu. Najbliższa podstawówka - za Odrą, najbliższe przedszkole - również.
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama
reklama
reklama