Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
23
Czerwca 2026
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Albin, Bazyli,
Józef, Piotr, Wanda,
Zenon
DZIEŃ OJCA
Do końca roku 191 dni.
Start arrow KGHM arrow Kanadyjczycy wiercą pod Sławą

Lumina Metals i KGHM sygnalizują współpracę

Kanadyjczycy wiercą pod Sławą

08.05.2026. Radio Elka, Marcin Hałusek


(Fot. UMiG Sława)
Kanadyjska spółka Lumina Metals prowadzi kolejne wiercenia w ramach projektu „Nowa Sól”. W Leśnictwie Dąbrowno na terenie Nadleśnictwa Sława rozpoczęto odwiert C-42, który ma dostarczyć danych niezbędnych do dalszych prac nad rozpoznaniem złoża. Spółka jednocześnie poinformowała o podpisaniu z KGHM Polska Miedź listu intencyjnego dotyczącego możliwych kierunków przyszłej współpracy przy projekcie.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
To kolejny etap wieloletnich badań prowadzonych przez Lumina Metals w regionie. Firma działa w Polsce od 2011 roku i prowadzi prace w rejonie Nowej Soli, Mozowa i Sulmierzyc. Według jej szacunków, obszar ten może kryć jedne z największych na świecie złóż miedzi i srebra - ponad 21 mln
ton miedzi oraz ok. 1,5 mld uncji srebra.

Odwiert C-42 to element prac rozpoznawczych. Ma pozwolić na dokładniejsze poznanie struktury złoża i przygotowanie dokumentacji potrzebnej do uzyskania koncesji wydobywczej. Cały proces od badań do ewentualnego wydobycia może potrwać jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat.

Rozpoczęcie eksploatacji złoża oznaczałoby, że obok siebie działałyby dwa duże podmioty na rynku miedzi: KGHM Polska Miedź i Lumina Metals. Obie spółki podkreślają jednak, że nie traktują się jako bezpośrednia konkurencja, a ich działalność może się uzupełniać. Potwierdzeniem tych relacji jest podpisany list intencyjny, który dotyczy przede wszystkim potencjalnych dostaw koncentratu miedzi z przyszłej kopalni do hut w regionie. W tym układzie Lumina byłaby producentem surowca, a KGHM jego głównym przetwórcą. Dla Zagłębia Miedziowego to ważny wątek, ponieważ KGHM pozostałby kluczowym graczem w krajowym sektorze miedzi.

Projekt „Nowa Sól” jest na etapie badań, ale jego skala - według szacunków spółki Lumina Metals - czyni go jednym z największych przedsięwzięć surowcowych w Europie.
 
Komentarze (25)
1. Dodane przez Georg, w dniu - 08-05-2026 14:16 21 6
Konkurencja będzie motorem zmian w mentalności właścicieli KGHM, pracownicy z PeBeKa też będą traktowani lepiej niż dotychczas.
2. Dodane przez Pytam, w dniu - 08-05-2026 14:28 29 9
A co to KGHM nie ma swoich wierteł? Nie stać ich? Po co wpuszczać obcych by nas wysysali.
3. Dodane przez 2., w dniu - 08-05-2026 14:42 13 3
Trochę kasy trzeba będzie wydać na wmówienie ludziom , że to będzie bez wpływu na zbiorniki wodne. Trzeba by zatrudnić profesora żeby dawał opinie i jakąś organizację ekologiczną sponsorować , że niby będą pilnować regulacji itd. Jest to do zrobienia. Po co komu tych kilka jezior ?
4. Dodane przez hahaha, w dniu - 08-05-2026 14:53 26 4
jak to się stało, że złoża w Polsce zostały oddane zagranicznym firmom? Dlaczego KGHM nie pozyskał ich?
5. Dodane przez Tomek, w dniu - 08-05-2026 15:36 15 5
dlaczego nikt nawet słowem się nie zająknął na temat dewastacji przyrody która jest ogromnym dorobkiem tego terenu. A bajki o ekologicznym wydobyciu i braku zanieczyszczenia powietrza możecie sobie wsadzić między półki zapytajcie zresztą mieszkańców Polkowic, Lubina Głogowa o jakości powietrza, arsen i zapachy jakie się unoszą tych regionach. Kiedy woda z jeziora sławskiego czy tarnawskiego i innych spłynie do wyrobisk będzie już za późno.
6. Dodane przez Somsiad, w dniu - 08-05-2026 15:44 12 1
(...) nie kopalnia tu powstanie ciekawe gdzie będą przetapiać wzbogacać itd . . . Przecież każdy kto pracuje w kopalni wie ile to czasu upłynie co z samego odwiertu a gdzie cała infrastruktura Zwr i huta . Lansują się do zdjęć a (...) z tego będzie
7. Dodane przez Do4, w dniu - 08-05-2026 16:02 9 1
Bo KGHM woli wiercić w Kanadzie. A jezeli chodzi o przetapianie to HMG będzie skupować, a jak nie to chociaż statki nie będą robić pustych przebiegów Kanada-Polska/Polska-kanada zawsze pełne :P
8. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 08-05-2026 16:40 14 3
O złożach rud miedzi w tym rejonie wiadomo od końca lat 50-tych. 
KGHM również o nich wiedział. Dlaczego w takim razie ich nie eksploatuje to zapytajcie w jakich warunkach pracują górnicy na głębokości 1,5 km. 
Szacuje się, że temperatura na nowych złożach to ok 70 stopni C. 
Coś się przebąkuje o "kosmicznych technologiach" Limina Metals.  
Właśnie, orzebąkuje. Mało tego, włodarze lubuskiego dali się nabrać na opowieści o bogactwie jakie spłynie na województwo a to kwestia gdy wydobycie rozpocznie się za 15-20 lat o ile się zacznie.
9. Dodane przez Do wójtka, w dniu - 08-05-2026 17:46 5 8
Coś wiesz ale nie do końca... W 70 st C człowiek nie popracuje nawet godziny . Co do bogactwa to jeśli zatrudni się ludzi w górnictwie to bedą zarobki wyższe niż teraz bedzie więcej firm współpracujących itp itd więc lubuskie tylko zyska
reklama
10. Dodane przez Złoże, w dniu - 08-05-2026 18:17 6 2
Pod Odrą kończą się zasoby przemysłowe. Za gorąco, gazy... jak mi przykro.  
 
Lumina Metals - Potrzymaj mi piwo!
11. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 08-05-2026 18:27 3 5
re 9 
Masz jakiś problem z sobą to do lekarza. 
Gdzie napisałem, o pracy w 70 stopniach? 
Jeżeli zatrudni się ludzi do pracy w 70 stopniach?  
Ganiasz ze swymi myślami od ściany do ściany.  
Uważaj na głowę. 
 
PS 
Nie do końca potrafię zdiagnozować twój stan psychiczny.
12. Dodane przez Jan, w dniu - 08-05-2026 18:29 10 10
Tusk sprzedał polskie złoża... 
Kiedyś chcieli sprzedać KGHM,ale poseł Zbrzyzny nagłośnił tę sprawę..
13. Dodane przez Hmmm, w dniu - 08-05-2026 19:46 7 0
Cała burza po to by pokazać nieudolność kombinatu i utrata koncesji na złoża w tym rejonie. Ktoś spartolił mocno temat, koncesję pozyskali Kanadyjczycy i teraz jeśli miedziowy gigant będzie chciał tam wejść w butach zapłaci o wiele większy kokos.
14. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 08-05-2026 21:27 2 4
Czego się podniecacie. Koncesji jeszcze nie ma tak jak technologii wyrwania rud z tych złóż. Siarkę wydobywano za pomocą gorącej wody, miedzi tak nie wydobędą.
15. Dodane przez JAN, w dniu - 08-05-2026 22:27 10 4
W 2012 roku rząd Tuska wydał 15 koncesji na złoża miedzi. Po siedem koncesji dostały firmy z Australii i Kanady a jedną KGHM. Sprawa koncesji wzbudziła podejrzenie o przestępstwo urzędnicze. W 2015 r. sprawa trafiła do prokuratury w Świdnicy. I tam zaległa. Nie słyszałem o postępach w śledztwie. Tymczasem jest postęp w walce o koncesje w Lubuskiem. Kanadyjczycy dostali zgodę na rządu na dogadanie się z KGHM. Rząd kazał KGHM, no to dogadają się. Spółki KGHM wybudują Kanadyjczykom kopalnię, górnicy z KGHM pójdą do roboty, przeróbkarze z ZWR przerobią rudę, CBJ zbada koncentrat, Polmiedź zawiezie koncentrat do huty, KGHM dostanie premię przerobową, a zyski Luminy ze złoża pojadą do Kanady. Super interes.
16. Dodane przez Do wójtowej, w dniu - 09-05-2026 02:48 4 2
Koncesje od dawna mają. Chyba uszkodziłeś sobie głowę i teraz trudno cię zdiagnozować
17. Dodane przez Beret., w dniu - 09-05-2026 05:36 5 4
sPOKO - to tylKO KOnkretny wał - POlacy potrafią wiercić. 
To zdrada - wyprzedaż majątku narodowego - STRATEGICZNEGO.
18. Dodane przez Beret., w dniu - 09-05-2026 06:51 5 6
To jest ZDRADA - jedna z wielu i za to powinna być CZAPA.
19. Dodane przez O, w dniu - 09-05-2026 09:06 7 2
Tak złoża prawdopodobnie są poniżej 2000 m. KGHM ma problemy przy 1300m. Wydobycie z takiej głębokość wiąże się z dużymi kosztami.
20. Dodane przez Fizol, w dniu - 09-05-2026 09:10 4 11
Heh, brawo wyborcy. Ten rząd wszystko odda w obce łapska. Prywatyzacja KGHM właśnie się rozpoczęła. Oj pensyjki się skończą fizycznym.
21. Dodane przez mistrzunio, w dniu - 09-05-2026 22:38 5 1
Madżejsi i ambitniejsi będą z pewnością odchodzić z kghm do Lumina.
22. Dodane przez tokmek, w dniu - 10-05-2026 22:21 0 2
,,Madżejsi" na pewno odejdą, oby. 
Jeżeli jacyś będą chcieli odejść, to pewnie ,,biali". Wątpię czy inni zapłacą 
robolom tyle co Kombinat.
23. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 11-05-2026 07:34 1 0
11 gdzie masz fakty za bilbordy!Kwiczysz a nic z tego nie ma!
reklama
24. Dodane przez xxx, w dniu - 11-05-2026 08:00 2 1
A czy muszą wydobywać już teraz? Po co oddawać złoża? W USA są miejsca gdzie taksówki nie mają kierowcy i prowadzi je sztuczna inteligencja. W tak prostej sprawie jak sprzęt pod ziemią też sztuczna inteligencja sobie poradzi - nie musi być operatora w sprzęcie by robił to co roi dziś.
25. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 12-05-2026 11:58 3 0
re 16 
Mają koncesję na wiercenia a nie na wydobycie. 
Lumina Metals posiada jedynie koncesję C-1 co oznacza pozwolenie na poszukiwania i szacowanie złoża ty mój podnóżku kochany. 
Zdrowia życzę.
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama
reklama
reklama
robust