Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.
Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
wykrywanie botów i nadużyć w usługach
pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)
Podstawy prawne przetwarzania danych
marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych
Odbiorcy danych Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.
Prawa osoby, której dane dotyczą Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
prawo żądania sprostowania danych,
prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
forma pisemna Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno
Informacje dodatkowe Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Kanadyjska spółka Lumina Metals prowadzi kolejne wiercenia w ramach projektu „Nowa Sól”. W Leśnictwie Dąbrowno na terenie Nadleśnictwa Sława rozpoczęto odwiert C-42, który ma dostarczyć danych niezbędnych do dalszych prac nad rozpoznaniem złoża. Spółka jednocześnie poinformowała o podpisaniu z KGHM Polska Miedź listu intencyjnego dotyczącego możliwych kierunków przyszłej współpracy przy projekcie.
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
To kolejny etap wieloletnich badań prowadzonych przez Lumina Metals w regionie. Firma działa w Polsce od 2011 roku i prowadzi prace w rejonie Nowej Soli, Mozowa i Sulmierzyc. Według jej szacunków, obszar ten może kryć jedne z największych na świecie złóż miedzi i srebra - ponad 21 mln
ton miedzi oraz ok. 1,5 mld uncji srebra.
Odwiert C-42 to element prac rozpoznawczych. Ma pozwolić na dokładniejsze poznanie struktury złoża i przygotowanie dokumentacji potrzebnej do uzyskania koncesji wydobywczej. Cały proces od badań do ewentualnego wydobycia może potrwać jeszcze kilka, a nawet kilkanaście lat.
Rozpoczęcie eksploatacji złoża oznaczałoby, że obok siebie działałyby dwa duże podmioty na rynku miedzi: KGHM Polska Miedź i Lumina Metals. Obie spółki podkreślają jednak, że nie traktują się jako bezpośrednia konkurencja, a ich działalność może się uzupełniać. Potwierdzeniem tych relacji jest podpisany list intencyjny, który dotyczy przede wszystkim potencjalnych dostaw koncentratu miedzi z przyszłej kopalni do hut w regionie. W tym układzie Lumina byłaby producentem surowca, a KGHM jego głównym przetwórcą. Dla Zagłębia Miedziowego to ważny wątek, ponieważ KGHM pozostałby kluczowym graczem w krajowym sektorze miedzi.
Projekt „Nowa Sól” jest na etapie badań, ale jego skala - według szacunków spółki Lumina Metals - czyni go jednym z największych przedsięwzięć surowcowych w Europie.
1. Dodane przez Georg, w dniu - 08-05-2026 14:16 216 Konkurencja będzie motorem zmian w mentalności właścicieli KGHM, pracownicy z PeBeKa też będą traktowani lepiej niż dotychczas.
2. Dodane przez Pytam, w dniu - 08-05-2026 14:28 299 A co to KGHM nie ma swoich wierteł? Nie stać ich? Po co wpuszczać obcych by nas wysysali.
3. Dodane przez 2., w dniu - 08-05-2026 14:42 133 Trochę kasy trzeba będzie wydać na wmówienie ludziom , że to będzie bez wpływu na zbiorniki wodne. Trzeba by zatrudnić profesora żeby dawał opinie i jakąś organizację ekologiczną sponsorować , że niby będą pilnować regulacji itd. Jest to do zrobienia. Po co komu tych kilka jezior ?
4. Dodane przez hahaha, w dniu - 08-05-2026 14:53 264 jak to się stało, że złoża w Polsce zostały oddane zagranicznym firmom? Dlaczego KGHM nie pozyskał ich?
5. Dodane przez Tomek, w dniu - 08-05-2026 15:36 155 dlaczego nikt nawet słowem się nie zająknął na temat dewastacji przyrody która jest ogromnym dorobkiem tego terenu. A bajki o ekologicznym wydobyciu i braku zanieczyszczenia powietrza możecie sobie wsadzić między półki zapytajcie zresztą mieszkańców Polkowic, Lubina Głogowa o jakości powietrza, arsen i zapachy jakie się unoszą tych regionach. Kiedy woda z jeziora sławskiego czy tarnawskiego i innych spłynie do wyrobisk będzie już za późno.
6. Dodane przez Somsiad, w dniu - 08-05-2026 15:44 121 (...) nie kopalnia tu powstanie ciekawe gdzie będą przetapiać wzbogacać itd . . . Przecież każdy kto pracuje w kopalni wie ile to czasu upłynie co z samego odwiertu a gdzie cała infrastruktura Zwr i huta . Lansują się do zdjęć a (...) z tego będzie
7. Dodane przez Do4, w dniu - 08-05-2026 16:02 91 Bo KGHM woli wiercić w Kanadzie. A jezeli chodzi o przetapianie to HMG będzie skupować, a jak nie to chociaż statki nie będą robić pustych przebiegów Kanada-Polska/Polska-kanada zawsze pełne :P
8. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 08-05-2026 16:40 143 O złożach rud miedzi w tym rejonie wiadomo od końca lat 50-tych. KGHM również o nich wiedział. Dlaczego w takim razie ich nie eksploatuje to zapytajcie w jakich warunkach pracują górnicy na głębokości 1,5 km. Szacuje się, że temperatura na nowych złożach to ok 70 stopni C. Coś się przebąkuje o "kosmicznych technologiach" Limina Metals. Właśnie, orzebąkuje. Mało tego, włodarze lubuskiego dali się nabrać na opowieści o bogactwie jakie spłynie na województwo a to kwestia gdy wydobycie rozpocznie się za 15-20 lat o ile się zacznie.
9. Dodane przez Do wójtka, w dniu - 08-05-2026 17:46 58 Coś wiesz ale nie do końca... W 70 st C człowiek nie popracuje nawet godziny . Co do bogactwa to jeśli zatrudni się ludzi w górnictwie to bedą zarobki wyższe niż teraz bedzie więcej firm współpracujących itp itd więc lubuskie tylko zyska
reklama
10. Dodane przez Złoże, w dniu - 08-05-2026 18:17 62 Pod Odrą kończą się zasoby przemysłowe. Za gorąco, gazy... jak mi przykro.
Lumina Metals - Potrzymaj mi piwo!
11. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 08-05-2026 18:27 35 re 9 Masz jakiś problem z sobą to do lekarza. Gdzie napisałem, o pracy w 70 stopniach? Jeżeli zatrudni się ludzi do pracy w 70 stopniach? Ganiasz ze swymi myślami od ściany do ściany. Uważaj na głowę.
PS Nie do końca potrafię zdiagnozować twój stan psychiczny.
12. Dodane przez Jan, w dniu - 08-05-2026 18:29 1010 Tusk sprzedał polskie złoża... Kiedyś chcieli sprzedać KGHM,ale poseł Zbrzyzny nagłośnił tę sprawę..
13. Dodane przez Hmmm, w dniu - 08-05-2026 19:46 70 Cała burza po to by pokazać nieudolność kombinatu i utrata koncesji na złoża w tym rejonie. Ktoś spartolił mocno temat, koncesję pozyskali Kanadyjczycy i teraz jeśli miedziowy gigant będzie chciał tam wejść w butach zapłaci o wiele większy kokos.
14. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 08-05-2026 21:27 24 Czego się podniecacie. Koncesji jeszcze nie ma tak jak technologii wyrwania rud z tych złóż. Siarkę wydobywano za pomocą gorącej wody, miedzi tak nie wydobędą.
15. Dodane przez JAN, w dniu - 08-05-2026 22:27 104 W 2012 roku rząd Tuska wydał 15 koncesji na złoża miedzi. Po siedem koncesji dostały firmy z Australii i Kanady a jedną KGHM. Sprawa koncesji wzbudziła podejrzenie o przestępstwo urzędnicze. W 2015 r. sprawa trafiła do prokuratury w Świdnicy. I tam zaległa. Nie słyszałem o postępach w śledztwie. Tymczasem jest postęp w walce o koncesje w Lubuskiem. Kanadyjczycy dostali zgodę na rządu na dogadanie się z KGHM. Rząd kazał KGHM, no to dogadają się. Spółki KGHM wybudują Kanadyjczykom kopalnię, górnicy z KGHM pójdą do roboty, przeróbkarze z ZWR przerobią rudę, CBJ zbada koncentrat, Polmiedź zawiezie koncentrat do huty, KGHM dostanie premię przerobową, a zyski Luminy ze złoża pojadą do Kanady. Super interes.
16. Dodane przez Do wójtowej, w dniu - 09-05-2026 02:48 42 Koncesje od dawna mają. Chyba uszkodziłeś sobie głowę i teraz trudno cię zdiagnozować
17. Dodane przez Beret., w dniu - 09-05-2026 05:36 54 sPOKO - to tylKO KOnkretny wał - POlacy potrafią wiercić. To zdrada - wyprzedaż majątku narodowego - STRATEGICZNEGO.
18. Dodane przez Beret., w dniu - 09-05-2026 06:51 56 To jest ZDRADA - jedna z wielu i za to powinna być CZAPA.
19. Dodane przez O, w dniu - 09-05-2026 09:06 72 Tak złoża prawdopodobnie są poniżej 2000 m. KGHM ma problemy przy 1300m. Wydobycie z takiej głębokość wiąże się z dużymi kosztami.
20. Dodane przez Fizol, w dniu - 09-05-2026 09:10 411 Heh, brawo wyborcy. Ten rząd wszystko odda w obce łapska. Prywatyzacja KGHM właśnie się rozpoczęła. Oj pensyjki się skończą fizycznym.
21. Dodane przez mistrzunio, w dniu - 09-05-2026 22:38 51 Madżejsi i ambitniejsi będą z pewnością odchodzić z kghm do Lumina.
22. Dodane przez tokmek, w dniu - 10-05-2026 22:21 02 ,,Madżejsi" na pewno odejdą, oby. Jeżeli jacyś będą chcieli odejść, to pewnie ,,biali". Wątpię czy inni zapłacą robolom tyle co Kombinat.
23. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 11-05-2026 07:34 10 11 gdzie masz fakty za bilbordy!Kwiczysz a nic z tego nie ma!
reklama
24. Dodane przez xxx, w dniu - 11-05-2026 08:00 21 A czy muszą wydobywać już teraz? Po co oddawać złoża? W USA są miejsca gdzie taksówki nie mają kierowcy i prowadzi je sztuczna inteligencja. W tak prostej sprawie jak sprzęt pod ziemią też sztuczna inteligencja sobie poradzi - nie musi być operatora w sprzęcie by robił to co roi dziś.
25. Dodane przez wójt głogowski, w dniu - 12-05-2026 11:58 30 re 16 Mają koncesję na wiercenia a nie na wydobycie. Lumina Metals posiada jedynie koncesję C-1 co oznacza pozwolenie na poszukiwania i szacowanie złoża ty mój podnóżku kochany. Zdrowia życzę.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.