Wotum zaufania i absolutorium dla Wiesława WabikaWiększość rady za burmistrzem |
| 24.06.2026. Radio Elka, Iwona Mierzwiak | |||||||||||||||||
| Dyżurny reporter: 667 70 70 60 Wiesław Wabik podkreślał, że miniony rok był przede wszystkim czasem walki o stabilizację finansów gminy i przygotowywania fundamentów pod kolejne inwestycje. - 2025 rok to walka o uzdrowienie naszych finansów. 2025 rok to dla mnie zawsze będzie się kojarzył z moją walką o finanse naszej gminy. Udało się odzyskać dla samorządów w Polsce półtora miliarda złotych, z czego 43,5 miliona złotych dla gminy Polkowice. Udało się to, w tym roku te pieniądze do nas wróciły, ale to jest efekt zeszłorocznej pracy. A poza tym 2025 rok to dużo wysiłku związanego z przygotowaniem ważnych takich procesów rozwojowych. Niedawno przecież ogłosiliśmy, ruszamy z projektem budownictwa mieszkaniowego. To też wymagało wielomiesięcznej pracy z zeszłego roku i finalizowania tego w tym roku i rozpoczynamy. Przygotowywania się do też przekształcenia oświaty. Wiele rzeczy, jak dobrze Państwo wiecie, wiele rzeczy nie da się w ciągu jednego roku uzyskać, osiągnąć, szczególnie dużych, poważnych procesów - mówił burmistrz. Jak zaznaczał, ubiegły rok to nie tylko porządkowanie finansów publicznych, ale także niemal 30-milionowy budżet inwestycyjny, zakończenie budowy Aquaparku oraz przygotowania do kolejnych strategicznych przedsięwzięć. - Przygotowujemy się do dużego wyzwania na rozwojowe Polkowice Dolne, rozwój budownictwa mieszkaniowego. To będzie naprawdę duży temat, który szacujemy na tym etapie na poziomie 150 milionowym, gdzie będziemy starali się też o wsparcie - podkreślał. Włodarz odniósł się również do wyniku głosowania, dziękując radnym za okazane zaufanie. - No niestety nie mogę się pochwalić, że wszyscy są jednomyślni, ale to nie jest chyba temat na taką rozmowę. Natomiast ja cały czas przekonuję do siebie i zachęcam do dobrej współpracy. Radni doskonale o tym wiedzą, natomiast jak jeszcze wkracza w to pewna polityka, no to wiadomo, że co innego, że myślę dobrze, że jest w porządku, dobrze to działa, no ale wypada jednak może się wstrzymać. Więc bardzo dziękuję. Dziękuję Wysokiej Radzie, szczególnie tym radnym, którzy byli za udzieleniem wotum zaufania i absolutorium. Burmistrz zaznaczył także, że pozytywna ocena wykonania budżetu jest efektem pracy całego samorządu. - Ale tak jak powiedziałem, to nie jest mój tylko taki sukces. Tak naprawdę to jest sukces państwa, wszystkich, którzy pracują dla naszych mieszkańców, bo to się samo nie dzieje. Wiesław Wabik sam nie pracuje tutaj w ratuszu. Pracują setki ludzi, setki osób w różnych naszych instytucjach, w naszych szkołach, w naszych przedszkolach, naszych spółkach. Wszyscy razem realizujemy zadania własne gminy, więc zadania dla naszych mieszkańców. Może ja jestem raz do roku i każdy wójt, burmistrz, prezydent oceniany, bo taki jest wymóg prawa. Natomiast tak naprawdę oceniamy wszystkich, którzy pracują dla naszych mieszkańców - przyznał. Odmienne stanowisko przedstawił radny Roman Rozmysłowski z klubu PiS, który wraz z pozostałymi radnymi swojego ugrupowania wstrzymał się od głosu. - Jeżeli szczegółowo przejrzy się sprawozdanie z wykonania budżetu za 2025 rok, to można się zgodzić ze stanowiskiem komisji rewizyjnej, ale niekoniecznie. Ja się nie odnoszę do głosowania innych radnych, ja mówię o faktach. W tym sprawozdaniu jest napisane, że rzeczywiście realizacja jest w procencie 77%, jeżeli weźmiemy wszystkie zmiany w ciągu roku, natomiast do uchwały wyjściowej z początku 2025 to jest tylko 40% realizacji zadania - argumentował. Zupełnie inaczej sytuację ocenił przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Cybulski. - Ja jestem bardzo zadowolony z udzielonego absolutorium dla Wiesława Wabika, naszego burmistrza Polkowic. Był to bardzo dobry rok. Jeżeli ktoś wnikliwie analizuje dokumenty, które są przedstawiane radnym i społeczeństwu, to wie, powinien wiedzieć, że to był bardzo dobry rok. Bardzo dobry, nie dobry, ale bardzo dobry. Ja bardzo krytycznie patrzę na samorządy, bo byłem samorządowcem, ale też i byłem kierownikiem jednostki gospodarczej i widzę jak ten pieniądz się obraca. Jesteśmy już na dobrej drodze - podkreślił. Ostatecznie uchwały dotyczące udzielenia burmistrzowi wotum zaufania oraz absolutorium za wykonanie budżetu za 2025 rok zostały przyjęte większością głosów. Za głosowało 12 radnych, siedmioro - w tym radni PiS, Koalicji Obywatelskiej i Nowej Lewicy - wstrzymało się od głosu, a jeden radny był przeciw.
reklama
| |||||||||||||||||
reklama
reklama
reklama



















667 70 70 60




