Osiedle świętuje 40-lecieZimny: Tutaj wszystko się zaczęło |
| 25.06.2026. Radio Elka, Leszek Wspaniały | ||||||||||||||
Dyżurny reporter: 667 70 70 60 Nieprzypadkowo spotkanie odbyło się w miejscu, gdzie wszystko miało swój początek. - Budynki, które mamy w zasięgu wzroku, to są pierwsze obiekty, które tutaj powstały. Wyrastały na grząskim gruncie i to od nich rozpoczęła się historia osiedla - mówiono podczas jubileuszu. Swoimi wspomnieniami podzielił się również jeden z budowniczych osiedla, który 1 lipca 1984 roku rozpoczął pracę jako kierownik budowy. - Cieszę się, że mogę przypomnieć sobie czas, kiedy w tym miejscu była piękna zielona koniczyna, ogrody działkowe i zupełnie inny krajobraz. 1 lipca 1984 roku rozpoczęliśmy przygotowanie placu budowy. Powstawały drogi, sieci energetyczne i wodociągowe. Pierwszym etapem była makroniwelacja i zbieranie humusu z całego terenu osiedla. To trwało ponad pół roku - wspominał Jerzy Zimny. Jak podkreślał, właściwa budowa rozpoczęła się w 1985 roku. - Pierwszym budynkiem wybudowanym na osiedlu był obiekt przy ulicy Rycerskiej 25-27. Od niego zaczęła się dalsza rozbudowa. Później powstawały kolejne budynki przy Rycerskiej, następnie przy Królewskiej. Osiedle rozwijało się bardzo dynamicznie - mówił. Znaczenie inwestycji dostrzegano również na szczeblu centralnym. W czasach intensywnego rozwoju Głogowa budowa osiedla Piastów Śląskich znajdowała się w centrum zainteresowania władz państwowych. - Na budowę przyjechał nawet minister budownictwa Władysław Kukuryka. Jego wizyta podkreśliła rangę tej inwestycji. Obiecał też dla Głogowa koparkę. Powiem szczerze, nie pamiętam już, czy dotarła, ale obietnica padła - wspominał z uśmiechem były kierownik.
reklama
| ||||||||||||||
reklama
reklama
reklama
















667 70 70 60


