PKP PLK i Straż Ochrony Kolei edukowały dzieci z lubińskiej "Ósemki"Bezpieczny przejazd |
| 23.06.2026. Radio Elka, Iwona Mierzwiak | ||||||||||||||||||
Dyżurny reporter: 667 70 70 60 Spotkanie połączone było z prezentacją materiałów multimedialnych dostosowanych do wieku uczestników. Organizatorzy podkreślali, że edukacja najmłodszych ma ogromne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa na terenach kolejowych. - Od ponad 20 lat prowadzimy kampanię „Bezpieczny Przejazd”, która ma na celu edukację i uświadamianie, jak poruszać się po obszarach kolejowych, tak żeby było po prostu bezpiecznie - mówiła Marta Pawiańska z Zespołu Prasowego Polskich Linii Kolejowych. - Wierzymy, że docieranie do dzieci jest równie ważne jak docieranie do dorosłych, ponieważ to właśnie one mogą przekazywać te informacje dalej. Zaczynają się wakacje, coraz częściej podróżujemy i przekraczamy przejazdy kolejowe. Tutaj, przy szkole, znajduje się przejazd kolejowo-drogowy, więc dzieci na co dzień mają kontakt z infrastrukturą kolejową. Dlatego tak ważne jest, by wiedziały, jak zadbać o własne bezpieczeństwo i jak przekazywać tę wiedzę dorosłym. Szczególną uwagę podczas zajęć poświęcono tzw. żółtej naklejce bezpieczeństwa, która znajduje się na przejazdach kolejowych i może pomóc służbom ratunkowym szybko zlokalizować miejsce zdarzenia. - Żółta naklejka pełni bardzo ważną rolę, a wciąż jest niewystarczająco znana. Chcemy mówić o tym, jak poruszać się po przejazdach i jak odczytywać oznakowanie. Coraz częściej dzieci wiedzą już, czym jest żółta naklejka czy Krzyż Świętego Andrzeja, ale nadal jest ich zdecydowanie za mało - podkreślała Marta Pawiańska. Jak zaznaczała Barbara Maga-Buryś, inspektor Straży Ochrony Kolei, przekazywane treści są dostosowane do wieku uczniów i przedstawiane w atrakcyjnej formie. - To bardzo ważne, żeby wzbudzić w dzieciach zainteresowanie. Materiały nie zawierają drastycznych treści, a filmiki i dodatkowe pomoce pomagają lepiej zapamiętać najważniejsze zasady bezpieczeństwa - mówiła. Z inicjatywy zadowolona jest również szkoła. - Dbamy o bezpieczeństwo naszych uczniów. Nasza placówka znajduje się niedaleko przejazdu kolejowego, a przed nami wakacje i liczne wyjazdy. Chcieliśmy, aby dzieci poznały podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z koleją - podkreślała Jagoda Szumczyk, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej w SP nr 8 w Lubinie. W zajęciach uczestniczyło około 260 uczniów klas I-III. Na zakończenie każde dziecko otrzymało edukacyjną kolorowankę zawierającą najważniejsze informacje dotyczące bezpiecznego zachowania na przejazdach kolejowych.
reklama
| ||||||||||||||||||
reklama
reklama
reklama
















667 70 70 60


