Szanowny czytelniku, 25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych przechowywanych w plikach cookies. Po rozwinięciu szczegółów znajdziesz pełny zakres informacji na ten temat. Odsyłamy także do Polityki Prywatności.
Rozwiń szczegóły
Zwiń szczegóły
Zgadzam się na przechowywanie na urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania przeze mnie ze stron internetowych lub serwisów oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez RADIO ELKA Sp. z o.o., Agencję Reklamową EL Sp. z o.o. oraz Zaufanych Partnerów.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono
  • Radio Elka Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000235295
  • Agencja Reklamowa EL Sp. z o.o. z siedzibą w Lesznie przy ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno, wpisaną do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Poznaniu XXII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245793
  • Zaufani Partnerzy - lista tutaj

Cele przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
  • świadczenie usług drogą elektroniczną
  • dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
  • wykrywanie botów i nadużyć w usługach
  • pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)

Podstawy prawne przetwarzania danych
  • marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne - zgoda
  • świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
  • pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych

Odbiorcy danych
Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym Zaufani Partnerzy, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą
Przysługują Ci następujące prawa w związku z przetwarzaniem Twoich danych osobowych:
  • prawo dostępu do Twoich danych, w tym uzyskania kopii danych,
  • prawo żądania sprostowania danych,
  • prawo do usunięcia danych (w określonych sytuacjach),
  • prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego zajmującego się ochroną danych osobowych,
  • prawo do ograniczenia przetwarzania danych.
W zakresie w jakim Twoje dane są przetwarzane na podstawie zgody lub w ramach świadczonej usługi (dane są niezbędne w celu świadczenia usługi) możesz dodatkowo skorzystać z poniższych praw:
  • prawo do wycofania zgody w zakresie w jakim są przetwarzane na tej podstawie. Wycofanie zgody nie ma wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem.
  • prawo do przenoszenia danych osobowych, tj. do otrzymania od administratora Twoich danych osobowych, w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym formacie nadającym się do odczytu maszynowego.
W celu skorzystania z powyższych praw Radio Elka Sp. z o.o. udostępnia następujący kanały komunikacji:
  • forma pisemna
    Radio Elka, ul. Sienkiewicza 30a, 64-100 Leszno

Informacje dodatkowe
Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności" - tutaj
Później
ZGADZAM SIĘ
 
Wiadomości
Sport
Nie przegap
Nowe Galerie Foto
Ładowanie galerii zdjęć...
więcej...
28
Czerwca 2026
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Amos, Ireneusz,
Józef, Leon, Paweł
Do końca roku 186 dni.
Start arrow Lubin arrow Prezydent składa ofertę, gmina odpowiada: nie jesteśmy zainteresowani

100 milionów od miasta dla gminy?

Prezydent składa ofertę, gmina odpowiada: nie jesteśmy zainteresowani

13.05.2026. Radio Elka, Iwona Mierzwiak

Wokół listu, który Robert Raczyński, prezydent Lubina skierował do wójta Norberta Grabowskiego, zamiast rozwiewać wątpliwości, pojawia się coraz więcej pytań. Oficjalna propozycja „wsparcia finansowego” dla gminy wiejskiej w wysokości 100 mln zł miała być początkiem rozmów o współpracy przy modernizacji infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Problem w tym, że jak dziś jasno deklaruje gmina - ani o takie wsparcie nie zabiegała, ani nie jest nim zainteresowana. 
Dyżurny reporter: 667 70 70 60
Jak wyjaśnia Joanna Dziubek, rzeczniczka prasowa prezydenta Lubina, list był efektem wcześniejszych rozmów obu samorządowców.
- Pan prezydent Robert Raczyński i pan wójt Norbert Grabowski mieli już okazję rozmawiać na ten temat. Te wstępne rozmowy były właśnie impulsem do wystosowania oficjalnej propozycji. List formalizuje gotowość miasta do udzielenia gminie wiejskiej pożyczki w wysokości 100 mln zł na kompleksową modernizację sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. To pierwszy krok do konkretnych ustaleń. Szczegółowe warunki, takie jak np. oprocentowanie czy harmonogram spłat, będą przedmiotem dalszych rozmów, które pan prezydent jest gotów podjąć w terminie dogodnym dla obu stron - przekazała
naszej redakcji.

Sprawa nabrała jednak nowego wymiaru po wypowiedziach miejskich radnych. Jak przyznaje Tomasz Górzyński, propozycja mogła dotyczyć nie pieniędzy, lecz majątku miejskiej spółki.
- Propozycja prezydenta, z tego co czytałem, była taka, że możemy gminie Lubin odsprzedać udziały w naszej spółce rzeczowe. Czyli gmina wiejska Lubin może zakupić udziały w naszym MPWiK za 100 milionów złotych, rozłożone na raty. Pożyczka jest rzeczowa, to nie jest pożyczka gotówkowa. Po prostu możemy odprzedać na odpowiednich warunkach, tak? Czyli nie tak, że gmina musi odpowiedzieć od razu, ale prezydent może się zgodzić na rozłożenie tej płatności na raty - mówił nam przewodniczący rady.

Wątpliwości nie kryje także opozycja.
- Chcielibyśmy zapytać pana prezydenta, to czy pan Grabowski w ogóle potrzebuje tych pieniędzy? Bo my mamy wrażenie, że po prostu pan prezydent zaproponował pożyczkę komuś, kto tej pożyczki w ogóle nie potrzebuje i o nią nie prosił - mówiła nam Edyta Zawadzka, radna miejska z Obywatelskiego Lubina.

Odpowiedź gminy wydaje się te wątpliwości potwierdzać. Jak podkreśla Sylwia Rozkosz, rzeczniczka Urzędu Gminy Lubin, samorząd nie jest zainteresowany ani finansowym wsparciem miasta, ani wykupem udziałów w miejskiej spółce.

- Gmina Lubin nie była ani nie jest zainteresowana zarówno wsparciem finansowym w formie pożyczki od miasta, o którym czytamy w liście otwartym pana prezydenta, ani wsparciem rzeczowym w formie wykupienia udziału w miejskiej spółce, o którym mówi pan przewodniczący Rady Miejskiej - zaznacza rzeczniczka. - Jesteśmy za to bardzo zainteresowani dalszym rozwojem gminy i podnoszeniem szeroko rozumianej jakości życia mieszkańców. W ciągu ostatnich 20 lat liczba naszych mieszkańców podwoiła się.

Jednocześnie gmina podkreśla, że widzi przestrzeń do współpracy, ale na zupełnie innych zasadach. Chodzi o punktowe połączenie infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i rozliczanie się za konkretne usługi.

- Znacząco rozwinęliśmy także naszą infrastrukturę wodno-kanalizacyjną. Planując jej dalszy rozwój w perspektywie wielu lat rozważaliśmy możliwość połączenia jej z częścią istniejącej miejskiej infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej. Ma ona duże moce przerobowe, rozwijano ją przy znaczącym udziale unijnych funduszy, a wszyscy wiemy, że miasto ma do czynienia z odwrotną tendencją i niestety malejącą liczbą mieszkańców. Nie musimy kupować przysłowiowej piekarni, żeby zjeść świeżą bułkę - podsumowuje Sylwia Rozkosz.

W tle tej dyskusji trudno nie dostrzec politycznego kontekstu. Kilka lat temu Robert Raczyński zabiegał o włączenie części gminy wiejskiej do miasta. Tamta próba zakończyła się fiaskiem. Dziś pytanie brzmi: czy oferta „100 milionów wsparcia” to wyłącznie biznesowa propozycja, czy może kolejny ruch w dużo szerszej samorządowej rozgrywce?

 
Komentarze (19)
1. Dodane przez wodzu, w dniu - 13-05-2026 11:45 15 8
Prezydencie, strzeliłeś sobie kolejny raz w kolanko ?  
Oj, cóż za brak dyplomacji z ratusza . Mam nadzieję że w przyszłym roku zabiją dzwony w ratuszu.  
I Lubinianie usłyszą ich piękny dźwięk których nie słyszeli od dekad !!!
2. Dodane przez obserwator, w dniu - 13-05-2026 11:51 18 5
czy tylko mi się wydaje że Górzyński i Raczyński perfidnie robią ze swoich mieszkańców głupków ?
3. Dodane przez Zenek, w dniu - 13-05-2026 11:58 9 5
To tak jak z SAFE , zasady pożyczki nie do przyjęcia.
4. Dodane przez gd, w dniu - 13-05-2026 12:08 1 1
"Ale to ty dzwonisz"
5. Dodane przez RAKU, w dniu - 13-05-2026 12:22 15 3
Robert po prostu potrzebuje przyjąć więcej ścieków do modernizowanej za 150 milionów złotych oczyszczalni MPWiK. Jak czytamy w mediach zależnych od miasta, zdolność produkcyjna nowej instalacji obliczana jest na 100 tys. mieszkańców, więc przeskalowana prawie o połowę, ludzie wyprowadzają się z Lubina, obecnie "stolica" Polskiej Miedzi" liczy około 64 tysięcy mieszkańców, wyludnia się... Raku chce ratować sytuację oraz oczywiście coś ugrać :) Ps. No ale jak za inwestycje i zarządzanie w MPWiK wzięli się politycy, Myrda i Przybylski, to tak niestety jest :) 
(...)
6. Dodane przez Krzeczyn Mały, w dniu - 13-05-2026 12:59 3 5
A w Krzeczynie Małym dużo do roboty drogi, wodociągi, kanalizacja, ścieżki rowerowe a urzędnicy gminy wiejskiej chyba o tej miejscowości zapomnieli.
reklama
7. Dodane przez Krecik, w dniu - 13-05-2026 13:10 4 2
Drogi latarnie porobić! Trawę kosić przy drogach. A może " bezradni" którzy biorą pieniądze za bycie nimi wezmą się za takie rzeczy charytatywnie! A może czas ich wymienić skoro się nie sprawdzają!
8. Dodane przez Janek Majeranek, w dniu - 13-05-2026 16:53 3 0
Czy nie uważacie że te nagłówki o 100 milionach i cała ta sprawa jest po prostu z(...) wzięta? Powęszcie dziennikarze bo pewnie jest to przykrywka jakiegoś innego gorącego tematu i odwrócenie naszej uwagi. Propozycja takich pieniędzy, która nie pada w kuluarach w cztery oczy tylko w mediach społecznościowych?! Śmierdzi ta sprawa jak dwutygodniowy worek na zapleczu rybnego.
9. Dodane przez Polak, w dniu - 13-05-2026 19:46 1 7
Może nie na temat , ale jak taki rezydend Polski może powiedzieć , że Zero nie może liczyć na Sprawiedliwy proces . Hańba , Wstyd i Blamaż (...) To po co tam jest .
10. Dodane przez do 9, w dniu - 13-05-2026 22:03 8 2
1.Dla Ciebie i podobnie otumanionych "polaków" "rezydent". Dla normalnych Polaków - wybrany w demokratycznych wyborach i zgodnie z Konstytucją RP zaprzysiężony Prezydent Polski. 
2.To nie prezydent RP - nie dziś i nie wczoraj - powiedział, że Zbigniew Ziobro "nie ma widoków na przyzwoity proces. W jego sprawie już się rozstrzygnięcie ukształtowało. Wydał je prezes Rady Ministrów." 
3.Jego sprawę otrzymała sędzia z rozgrzanej politycznie Iustitii, która wielokrotnie podpisywała apele skierowane przeciwko poprzedniemu rządowi i zmianom w wymiarze sprawiedliwości, za które odpowiadał Ziobro.
11. Dodane przez Ad 10, w dniu - 14-05-2026 05:32 1 7
Otumaniony to ty jesteś i oderwany o rzeczywistości , Jak jesteś taki mądry to podaj ile głosów uzyskał . To dziwne , że NIKT nie jest w stanie policzyć . Ciemny Lud łyka wszystko co w Ruspublice powiedzą , gdyż nie jest w stanie Samodzielnie myśleć . Wygłodniałe wilki zaczynają się nawzajem zagryzać , gdyż las robi się coraz mniejszy .
12. Dodane przez Koleś, w dniu - 14-05-2026 07:17 4 0
Brawo gmina,(...)
13. Dodane przez Bolo, w dniu - 14-05-2026 07:19 8 0
To policzek w twarz dany wielu mieszkańców Lubina.Dziurawe drogi lub ich brak to niestety obraz lubinka.Dotyczy to nowych osiedli a I starych jak na przykład tereny za selgrosem,stary lubin i wielu innych
14. Dodane przez vdvcd, w dniu - 14-05-2026 09:32 2 0
To jest kpina jakich mało!!! Załóżmy, że gmina naprawdę potrzebuje wodociągu np. w Goli. Pan prezydent proponuje więc zakup MNIEJSZOŚCIOWEGO pakietu udziałów w MPWiK, który niby jak wpłynie na dostawy wody w tejże Goli, przez MIEJSKIE przedsiębiorstwo? 
Nie będzie też decyzji o inwestycji w wiosce, bo większościowy udziałowiec MIASTO nigdy nie zgodzi się na wydawanie tam pieniędzy.
15. Dodane przez do 11, w dniu - 14-05-2026 14:29 5 2
Chcesz powiedzieć, że Państwowa Komisja Wyborcza, która podała "wyniki ponownego głosowania 
w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2025 r. (Nawrocki Karol Tadeusz: 10 606 877; Trzaskowski Rafał Kazimierz: 10 237 286)" - otumaniła i była wtedy oderwana od rzeczywistości?  
A Sąd Najwyższy, który w 20-osobowym składzie sędziowskim - na podstawie sprawozdania z wyborów przedstawionego przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opinii wydanych w wyniku rozpoznania protestów przeciwko wyborowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - uznał ważność tych wyborów, też otumanił i był oderwany od rzeczywistości?  
A może to jednak ty gdzieś uleciałeś w kosmos razem z Giertychem i tymi wszystkimi, dla których wybór prezydenta Nawrockiego okazuje się życiową tragedią. 
O czym to świadczy, że przy każdej niemal okazji nie możecie się powstrzymać od oplucia patrzącej na ręce kryptodyktaturze TV Republiki i milionów jej widzów? 
Jedynym prawdziwym wygłodniałym wilkiem jest człowiek, który w życiu słowa prawdy nie powiedział i dzień za dniem pożera poszczególnych swoich koalicjantów, a jego zwolennicy oponentom grożą śmiercią w komorach gazowych.
16. Dodane przez do 11, w dniu - 14-05-2026 16:31 4 0
Rzeczywiście wygłodniałe wilki potrafią się nawzajem zagryzać już ponad 2 i pół roku, ostatnio choćby po wygranej P. Magyara na Węgrzech. Wychudzone drapieżniki od ponad 2,5 r. ostrzące sobie kły z zamiarem "pożarcia" Z. Ziobro - były pewne, że już są w ogródku, już witają się z gąską. Aż tu nagle okazuje się, że Z. Ziobro jest w USA, a ona znalazły się w wkopanej beczce. Sąd Okręgowy nie przyspieszył terminu posiedzenia ws. aresztu dla byłego szefa MS i wszelkie działania obecnego szefa MS okażą się nieskuteczne w ciągu najbliższych kilku lat. 
Teraz wilki warczą na siebie, a to że służby nie pilnowały Ziobry na Węgrzech, a to że Agencja Wywiadu miała tam inwigilować zarówno Z. Ziobro, jak i i M. Romanowskiego w sposób przestępczy, a to że sprawa niewpuszczenia Z. Ziobry do USA miała być dogadana ze stroną amerykańską. A szef MS powoli pakuje manatki&
17. Dodane przez Re9, w dniu - 14-05-2026 19:40 2 1
Jakie zero?,chyba twoich promotorów, teraz jest null w rządzie i dla ludzi,.Był sobie polak rusek i niemiec tak to się opowiadało teraz, resztę sobie dopisz.
reklama
18. Dodane przez Nic to nie zmieni, w dniu - 15-05-2026 11:31 0 0
Ciekawe na co to pójdzie bo wioski wokół Lubina wyglądają jak wuglądają a auta po ciemku w błocie się taplają. :(
19. Dodane przez Kierowca, w dniu - 15-05-2026 14:02 0 0
Co mi się nie podoba jako kierowcy. Miasto. Chocianowska w kierunku S3 - ile jeszcze czasu będą te liczne garby na dwupasmówce? Gmina. Nawalcie jeszcze więcej tych spowalniaczy na drogach...
 
Napisz komentarzzasady
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji wypowiedzi, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Wypowiedzi zawierające wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
  • Zabezpieczono reCAPTCHA i ma zastosowanie Polityka prywatności oraz Warunki korzystania z usług Google.
 
Imię:
Komentarz: 
reklama

Dodaj zdjęcia do artykułu zasady
  • Zdjęcia dodawane przez użytkownika muszą dotyczyć tematu artykułu, należy wpisać także do nich komentarz aby uzasadnić ich publikację.
  • Redakcja portalu zastrzega sobie możliwość ingerencji lub niedopuszczenie do publikacji zdjęć, które nie odnoszą się do tematu artykułu, naruszają normy prawne, obyczajowe lub są niezgodne z zasadami współżycia społecznego.
  • Zdjęcia z komentarzem zawierającym wulgaryzmy nie będą publikowane.
  • Zdjęcia i ich komentarze promujące własne np. strony, produkty itp. będą usuwane.
 
 

    WIADOMOŚCI
  • najnowsze
  • komentowane
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 1 rok temu
  • 5 lat temu
  • 10 lat temu
  • 15 lat temu
  • << Previous
  • Next >>
  • <Playback
  • Stop
  • Play >
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
reklama
reklama
reklama
robust